WAEC SSCE MAY/JUNE TIME TABLE OUT 2020

The West African Examinations Council WAEC SSCE may/june Timetable for 2020 May/June Senior School Certificate Examination (SSCE) has been made accessible. As per the Timetable, the assessment will start on March 30th, 2020 and end June twelfth, 2020. The total subtleties of the timetable are as demonstrated as follows.

Advertisements

WAEC SSCE MAY/JUNE TIME TABLE

WAEC  SSCE May/June SSCE Timetable For 2020

DATE PAPER CODE WAEC SSCE MAY/JUNE TIME TABLE SUBJECT PAPER DURATION TIME

Advertisements

 

Monday, 30th March 2020 to Thursday, second April 2020 (first and 2ndProject Work Options) SC7073 Basketry 3 (Project Work)* 6 hours daily for 5 days for each paper Date and time for each paper will be orchestrated by the Council.

SC7083 Ceramics 3 (Project Work)*

SC7103 Graphic Design 3 (Project Work)*

SC7113 Jewellery 3 (Project Work)*

SC7123 Leatherwork 3 (Project Work)*

SC7133 Picture Making 3 (Project Work)*

SC7143 Sculpture 3 (Project Work)*

SC7153 Textiles 3 (Project Work)*

Monday, 6thApril, 2020 SC6073 Metalwork 3 (Practical) 3hrs 10mins 8:30 am. – 11:40 am (first Set)

SC6073 Metalwork 3 (Practical) 3hrs10mins 12:00 early afternoon. – 3:10 pm (second Set)

SC7023 Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session 1hr 1:00 pm. – 2:00 pm

Tuesday, seventh April 2020 to Friday, 10thApril 2020 SC3013 Arabic 3 (Oral) 15mins Date and time for each paper will be organized by the Council.

SC3043 French 3 (Oral) 40mins

SC7013 Clothing and Textiles 3 (Practical) 2hrs 30mins

SC7023 Foods and Nutrition 3 (Practical) 3hrs

SC7054 Music 3B (Performance Test) 30mins

Tuesday, fourteenth April 2020 SC6013 Applied Electricity 3 (Practical) 3hrs 8:30 am – 11:30 am (first Set)

SC6013 Applied Electricity 3 (Practical) 3hrs 12:00 early afternoon – 3:00 pm (second Set)

Wednesday, fifteenth April, 2020 SC5153 Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC5153 Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (second Set)

SC6042 Building Construction 2 (Essay) 1hr 45mins 2:00 pm – 3:00 pm

SC6041 Building Construction 1 (Objective) 3:00 pm – 3:45 pm

SC5132 Animal Husbandry (Alternative A) 2 (Essay)* 2hrs 1:00 pm – 3:00 pm

SC5131 Animal Husbandry (Alternative A) 1(Objective)* 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Thursday, sixteenth April 2020 SC1022 Clerical Office Duties 2 (Essay) 2hrs 10mins 8:30 am – 10:40 am

SC1021 Clerical Office Duties 1 (Objective) 50mins 10:40 am – 11:30 am

SC6093 Woodwork 3 (Practical) 3hrs 8:30 am – 11:30 am (first Set)

SC6093 Woodwork 3 (Practical) 3hrs 12:00 early afternoon – 3:00 pm (second Set)

SC5152 Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * 2hrs 1:00 pm – 3:00 pm

SC5151 Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Tuesday, 21st April 2020 SC3023/A English Language 3 (Oral)*/*** 45mins 8:30 am – 9:15 am (first Set)

SC3023/A English Language 3 (Oral)*/*** 45mins 9:40 am – 10:25 am (second Set)

Wednesday, 22nd April 2020 SC7102 Graphic Design 2 (Essay)* 2hrs 50mins 8:30 am – 10:30 am

SC7101 Graphic Design 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am

SC6053 Electronics 3 (Practical) 3hrs 8:30 am – 11:30am (first Set)

SC6053 Electronics 3 (Practical) 3hrs 12:00 early afternoon – 3:00 pm (second Set)

SC2043 Geography 3(Practical and Physical Geography) 1hr 50mins 1:00pm – 2:50pm

Thursday, 23rd April 2020 SC6072 Metalwork 2 (Essay) 1hr 30mins 8:30 am – 10:00 am

SC6071 Metalwork 1 (Objective) 1hr 10:00 am – 11:00 am

SC7072 Basketry 2 ( (Essay)* 2hrs 50mins 8:30 am – 10:30 am

SC7071 Basketry 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20am

SC5142 Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC5141 Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* 1hr 10:30 am – 11:30 am

SC6052 Electronics 2 (Essay) 1hr 1:00 pm – 2:00 pm

SC6051 Electronics 1 (Objective) 1hr 2:00 pm – 3:00 pm

Friday, 24thApril 2020 SC5042 Biology 2 (Essay) 1hr 40mins 8:30 am – 10:10 am

SC5041 Biology 1 (Objective) 50mins 10:10 am – 11:00 am

SC7053 Music 3A (Aural) 45mins 12:00 early afternoon. – 12:45 pm

Monday, 27th April, 2020 SC6232 Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC6231 Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* 1hr 10:30 am – 11:30 am

Tuesday, 28th April 2020 SC6033 Auto Mechanics 3 (Practical) 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC6033 Auto Mechanics 3 (Practical) 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (2ndSet)

SC7142 Sculpture 2 (Essay)* 2hrs 50mins 8:30 am – 10:30 am

SC7141 Sculpture 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am

SC6092 Woodwork 2 (Essay and Design) 2hrs 20mins 1:00 pm – 3:20 pm

SC6091 Woodwork 1 (Objective) 40mins 3:20 pm – 4:00 pm

Thursday, 30th April 2020 SC5123/A Physics 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 45mins 8:30 am – 11:15 am(1st Set)

SC5123/A Physics 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 45mins 11:40 am – 2:25 pm (second Set)

SC2072 History 2 (Essay) 2hrs 1:00 pm – 3:00 pm

SC2071 History 1 (Objective) 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Friday, first May 2020 SC2102 Literature-In-English 2 (Prose) 1hr 15mins 8:30 am – 9:45 am

SC2101 Literature-In-English 1 (Objective) 1hr 9:45 am – 10:45 am

SC5143 Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC5143 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (second Set)

SC7132 Picture Making 2 (Essay)* 2hrs 50mins 1:00 pm – 3:00 pm

SC7131 Picture Making 1 (Objective)* 3:00 pm – 3:50 pm

Monday, 4thMay 2020 SC5053/A Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC5053/A Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (second Set)

SC7052 Music 2 (Essay) 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC7051 Music 1 (Objective) 1hr 10:30 am – 11:30 am

SC6032 Auto Mechanics 2 (Essay) 1hr 30mins 1:30 pm – 3:00 pm

SC6031 Auto Mechanics 1 (Objective) 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Tuesday, fifth May 2020 SC4012 Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 8:30 am – 11:00 am

SC4011 Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:30 pm – 4:00 pm

Wednesday, sixth May 2020 SC5122 Physics 2 (Essay) 1hr 30mins 8:30 am – 10.00 am

SC5121 Physics 1 (Objective) 1hr 15mins 10:00 am – 11:15 am

SC7082 Ceramics 2 (Essay)* 2hrs 50mins 1:00 pm. – 3:00 pm

SC7081 Ceramics 1 (Objective)* 3:00 pm – 3:50 pm

SC5162 Forestry 2 (Essay)* 2hrs 1:00 pm – 3:00 pm

SC5161 Forestry 1 (Objective)* 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Thursday, seventh May 2020 SC3022 English Language 2(Essay) 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC3021 English Language 1 (Objective) 1hr 10:30 am – 11:30 am

Friday, 8thMay 2020 SC2042 Geography 2 (Essay) 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC2041 Geography 1(Objective) 1hr 10:30 am – 11:30 am

SC7152 Textiles 2 (Essay)* 2hrs 50mins 8:30 am – 10:30 am

SC7151 Textiles 1 (Objective)* 10:30 am – 11:20 am

SC5163 Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC5163 Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (second Set)

Monday, eleventh May 2020 SC7022 Foods and Nutrition 2 (Essay) 1hr 15mins 8:30 am – 9:45 am

SC7021 Foods and Nutrition 1 (Objective) 1hr 9:45 am – 10:45 am

SC3161 Dagaare (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3171 Dagbani (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3181 Dangme (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3191 Ewe (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3201 Fante (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3211 Ga (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3221 Gonja (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3231 Kasem (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3241 Nzema (Elective) 1 (Essay) 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3251 Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

SC3261 Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* 3hrs 8:30 am – 11:30 am

Monday, eleventh May 2020 SC1042 Financial Accounting 2 (Essay) 2hrs 30mins 8:30 am – 11:00 am

SC1041 Financial Accounting 1 (Objective) 1hr 11:00 am – 12:00 early afternoon

SC3162 Dagaare (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3172 Dagbani (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3182 Dangme (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3192 Ewe (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3202 Fante (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3212 Ga (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3222 Gonja (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3232 Kasem (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3242 Nzema (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3252 Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

SC3262 Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

Tuesday, twelfth May, 2020 SC5123/B Physics 3 (Practical) ( Alternative B) 2hrs 45mins 8:30 am – 11:15 am (first Set)

SC5123/B Physics 3 (Practical) (Alternative B) 2hrs 45mins 11:40 am – 2:25 pm (2ndSet)

SC7092 General Knowledge in Art 2 (Essay)* 1hr 30mins 1:00 pm – 2:30 pm

SC7091 General Knowledge in Art 1 (Objective)* 50mins 2:30 pm – 3:20 pm

Wednesday, thirteenth May 2020 SC5043/A Biology 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 8:30 am – 10:30 am (first Set)

SC5043/A Biology 3 (Practical) (Alternative A) 2hrs 11:00 am – 1:00 pm (second Set)

SC2103 Literature-In-English 3(Drama and Poetry) 2hrs 30mins 1:00 pm – 3:30 pm

Thursday, fourteenth May 2020 SC4022 General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) 2hrs 30mins 8:30 am – 11:00 am

SC4021 General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) 1hr 30mins 2:00 pm – 3:30 pm

Friday, 15thMay, 2020 SC2032 Economics 2 (Essay) 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC2031 Economics 1 (Objective) 1hr 10:30 am – 11:30 am

SC6012 Applied Electricity 2 (Essay) 1hr 2:00 pm – 3:00 pm

SC6011 Applied Electricity 1 (Objective) 1hr 3:00 pm – 4:00 pm

Monday, eighteenth May 2020 SC2022 Christian Religious Studies 2 (Essay) 2hrs 8:30 am – 10:30 am

SC2021 Christian Religious Studies 1 (Objective) 1hr 10:30 am – 11:30 am

SC2082 Islamic Studies 2 (Essay) 2hrs 50mins 8:30 am – 10:30 am

SC2081 Islamic Studies 1 (Objective) 1

Advertisements